چرا زعفران گران است؟

زعفران به جز کشور ایرانی در کشورهای دیگر مانند هند، افغانستان، هلند، ایتالیا، مراکش و آمریکا نیز رشد می کند. اما دلیل گران بودن زعفران چیست و چرا به آن طلای قرمز می گویند؟

چرا زعفران گران است؟رعفران ایرانی که به آن طلای سرخ نیز گفته می شود قیمت بسیار بالایی دارد و به خارج صادر می شود. ایرانی تقریبا بزرگترین تولیدکننده زعفران است. از ۳ هزار سال پیش تا بحال در ایران زعفران کشت می شود.

برای کشت و رداشت رعفران به نیروی فیزیکی زیادی نیاز است و از برداشت گل ها از روی زمین و تا بسته بندی نهایی باید بسیار کار کرد. زعفران به دلیل مزه متفاوتش به گران ترین چاشنی جهان تبدیل شده است. رعفران در آشپزخانه های سراسر جهان به عنوان رنگ و ادویه مورد استفاده قرار میگیرد. از زعفران برای اهداف دارویی نیز استفاده می کنند.

» همچنین بخوانید : تنظیم عالی فشار خون با این ماده

همه چیز درباره زعفرانحدود ۴۵۰ گرم از زعفران می تواند قیمتی معادل ۵۰۰۰ دلار داشته باشد. این گیاه یکی از گران قیمت ترین ادویه های جهان است. اما بعد از زعفران وانیل حدود ۶۰۰ دلار قیمت دارد. اما چه چیزی باعث شده که زعفران اینقدر گران باشد؟

برداشت زعفران بسیار سخت است و از گل زعفران به دست می آید. هر گل سه کلاله قرمز دارد که زعفران هستند. محصول زعفران خیلی پایین است. برای برداشت ۱۸۱۴ گرم زعفران در هر جریب باید چندین نفر کارگر را استخدام کرد.

برای برداشت ۴۵۳ گرم زعفران باید ۱۷۰ هزار گل را دست چین کنید. این گل های بنفش در طول یک دوره ۶ هفته ای از اواخر مهر تا اوایل آذر شکوفه می کنند. برای برداشت هم زمان خاصی وجود دارد. هنگامی که رطوبت نسبی هوت بالاتر باشد باعث می شود کیفیت زعفران هم تغییر کند. نور خورشید می تواند ساختار شیمایی زعفران را بشکند.

نود درصد زعفران جهان در زمین ها بایر ایران کشت و برداشت می شود. برای این کشت با زحمت فراوان برداشت انجام می گیرد.

چرا ایران تولیدکننده اصلی زعفران است ؟پاسخ واضح است ، دلیل خاک و شرایط مناسب و البته نیروی کار ماهر برای برداشت چنین محصول با ارزشی است ، البته زعفران تنها در ایران کشت نمی شود بلکه در مراکش، اسپانیا، ایتالیا، هلند، افغانستان، هند و حتی در آمریکا رشد می کند .

علت گران بودن زعفران چیست؟بیشترین زحمت برای زعفران در ایران کشیده می شود چرا که برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک باید کشاورزان ساعت های طولانی ۱۷۰ هزار دانه گل را از کلاله جدا کنند و با دقت بالایی خشک کنند، علی رقم این زحمات بسیار کشور اسپانیا بعد از خرید زعفران ایرانی آن را بسته بندی کرده و با قمیت چند برابر به کشورهای دیگر صادر می کند برای همین می گویند ایران بزرگترین تولید کننده و اسپانیا بزرگترین صادر کننده طلای سرخ است.

می دانید آمریکا یکی از کشورهایی است با بیشترین واردات زعفران؟اگرچه بسیاری از آمریکایی ها هرگز زعفران نخورده اند اما ایالات متحده ۲۵ تن از این مواد را در سال ۲۰۱۳ و ۴۶ تن در سال ۲۰۱۶ وارد کرده است.باید بدانید زعفران در برابر هوای سرد مقاومت خوبی دارد پس با این تفاسیر اگر ایالت ورمونت را با لایه ای از پلاستیک بپوشانید، همان وضعیتی را خواهید داشت که در ایران داریم.

زعفران چه قدر اهمیت دارد ؟در طول قرن ها ثابت شده است در بسیاری از موقعیت ها مفید است. زعفران اغلب در پخت وپز به کار می رود.به عنوان ایرانی هر روز از زعفران در غذاهای خود استفاده می کنیم و با زعفران زیاد غذا درست می کنیم تا آنجا که نمی توانیم جایگزینی برای طعم زعفران پیدا کنیم.

زعفران جز ایران در کجا رشد میکند؟رعفران بر روی برنج و برخی از نان ها برای طعم بخشیدن اضافه می شود. زعفران دارای ترکیبات شیمایی پیروکروسین، کروسین و … را دارد که گران قیمت هستند.

آن ها دارای سه جز اصلی یا ترکیباتی هستند که طعم ، رنگ زعفران ، بوی زعفران را باعث می شود. هنگامی که در مورد کیفیت زعفران صحبت می کنیم، از لحاظ فنی درباره این سه جز شیمیایی صحبت می کنیم، زعفران ذاتا چیزی ارزشمند است.

اهمیت زعفران در کشورهای مختلفمردم از زمان های قدیم سعی کردند برای زعفران جایگزین پیدا کنند مثلا زردچوبه، گلبرگ های گل سرخ و گل سوسن را با هم ترکیب کنند و به جای زعفران استفاده کنند که طعمی متفاوت دارد. مصرف زیاد زعفران می تواند باعث شادی شما شود. مصرف طلای سرخ می تواند علاوم بیماری هایی مانند آلزایمر، افسردگی و پی ام اس را کاهش دهد.

 

چرا زعفران گران است؟

چرا زعفران گران است؟

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s